Wstrzymana sprzedaż alkoholu pochodzącego Z Czech

19.09.2012

Decyzją Głównego Inspektora Sanitarnego na terenie całego kraju obowiązuje zakaz sprzedaży wszystkich alkoholi pochodzących z Republiki Czeskiej (z wyjątkiem piwa i wina) dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych.

Wydana w tej sprawie Decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 16 września br. podjęta została w związku z przypadkami zatrucia alkoholem metylowym w Republice Czeskiej, którego źródłem jest podrabiany alkohol wprowadzony do sprzedaży na terenie Czech.

Alkohol metylowy, który znajduje się w sfałszowanych markach kilku wyrobów wysokoprocentowego alkoholu jest niebezpieczną trucizną, której spożycie może być śmiertelne.

Ze względów bezpieczeństwa Ministerstwo Zdrowia zaleca powstrzymanie się od konsumpcji jakiegokolwiek alkoholu pochodzącego z Republiki Czeskiej.

W przypadku podejrzenia zatrucia alkoholem metylowym należy udać się do najbliższego szpitala lub wezwać karetkę Pogotowia Ratunkowego. Jedynie podjęcie wczesnego leczenia może uchronić osoby zatrute przed poważnymi konsekwencjami.

Na Śląsku - po spożyciu alkoholu metylowego - zmarły dwie osoby, a trzy są hospitalizowane.

Do poniedziałku w Czechach zmarło 20 osób po zatruciu alkoholem metylowym, a 35 znajduje się w szpitalach. Czeski rząd wprowadził częściową prohibicję.

Wróć

Dodaj komentarz