Uwaga!!! OSZUŚCI

14.09.2012

Uwaga na oszustów!

69-letnia mieszkanka Zawoi padła ofiarą oszustwa metodą "na wnuczka".
W godzinach rannych do zawojanki zadzwoniła kobieta podająca się za siostrzenicę z prośbą o udzielenie jej pożyczki w wysokości kilkunastu tysięcy złotych, gdyż pilne potrzebuje tych pieniędzy, a nie może ich podjąć z banku. Nie może też osobiście odebrać pieniędzy, dlatego przyśle na miejsce taksówkę. Dzwoniąca była bardzo wiarygodna, więc krewna wyraziła zgodę na pożyczkę.  Faktycznie po jakimś czasie przyjechał taksówkarz, który odebrał pieniądze. Po chwili do zawojanki przyjechała córka, która dowiedziała się o wszystkim. Po skontaktowaniu się z siostrzenicą nie potwierdziła ona, aby dzwoniła z prośbą o pożyczkę. Policjanci z KP Maków Podhalański w wyniku podjętych czynności ustalili, że taksówkarz, który odbierał pieniądze od kobiety pochodzi z terenu gminy Maków Podhalański. Otrzymał on telefoniczne zlecenie udania się do Zawoi celem odebrania pieniędzy i następnie wpłacenia ich na poczcie w Zawoi na tzw. ekspresowy przelew na podane konto. Odebrał pieniądze, po czym dokonał wpłaty. Nie udało się zablokować transakcji, gdyż przelew był ekspresowy i pieniądze zostały już podjęte.

 

W tym samym czasie do innej mieszkanki Zawoi również był telefon z podobną prośbą. W tym przypadku kobieta dzwoniąca podawała się za bratanicę i chciała pożyczyć kwotę 15 tysięcy złotych na zakup obligacji. Nie udało się jej jednak zwieść uważnej "ciotki", więc nie doszło do oszustwa.

Pamiętajmy!
Jeżeli osoba, podająca się za krewnego poinformuje, że po pieniądze zgłosi się znajomy- należy odebrać to jako próbę oszustwa.

W związku z powyższym apelujemy o ostrożność. W przypadku zaistnienia tego typu sytuacji, prosimy o kontakt z policją- nr telefonu 997.

źródło: KPP w Suchej Beskidzkiej

Wróć